Uspešno zaključen drugi krog VTIS Mentorstva, pred nami pa je tretji krog

 

Manca K.

5 minutno branje


Drugi krog programa VTIS Mentorstvo, ki smo ga začeli v mesecu maju in zaključili po petih mesecih v oktobru, je ponovno presegel pričakovanja. 48 mentorskih parov se je tekom poletnih mesecev spoznavalo, usmerjalo, delilo informacije, nasvete, izkušnje in povezave med seboj.


Povezovanje, sodelovanje in negovanje poznanstev izjemno pomembno, kar se je tudi pri meni skozi študijsko in karierno pot večkrat izkazalo.
— De. Nina Beguš
 
 

Kot se za program spodobi, smo se z vsemi mentorji in mentoriranci skupaj dobili na zaključnem srečanju in med seboj podelili izkušnje s programom, priložnosti za izboljšave in nadgradnjo, ter poklepetali v sproščenem (sicer virtualnem) vzdušju. Na četrtkov večer, 14. oktobra 2021, se nam je nekaj mentorjev in mentorirancev pridružilo in po uvodnem nagovoru s strani vodje projekta, Aleksandre Pekošak, prisluhnilo zanimivi predstavitvi naše članice dr. Nine Beguš o njeni študijski poti v Ameriki, študiju na Univerzi v Harvardu in Washingtonu, ter raziskovanju v programu Transformations of the Human v Berkeleyu (pred kratkim je odprla tudi šolo - tofthschool.org), družinskem življenju v Ameriki in še marsičem. Posebej je poudarila, da je povezovanje, sodelovanje in negovanje poznanstev izjemno pomembno, kar se je tudi pri njej skozi študijsko in karierno pot večkrat izkazalo – npr. to, da se je udeležila poletne šole na Harvardu, katera je bila njena odskočna deska za doktorat na Harvardu, aktivno sodelovala kot tutorka in še marsikaj.

V prvem krogu smo imeli 27, v drugem 48, v tretjem pa 51 mentorskih parov.

Tekom zaključnega srečanja smo predstavili tudi rezultate anket, ki smo jih izvedli med mentorji in mentoriranci ob izteku programa. Rezultati so pokazali, da se mentorji in mentoriranci v povprečju srečajo enkrat na 1-2 meseca za približno eno uro. Večkrat poudarjamo, da je mentorstvo dvosmerno učenje, kar se je pokazalo tudi pri odgovorih, saj so mentorji z mentoriranci delili literaturo, povezave oz. razširili njihova poznanstva, prav tako pa so mentoriranci mentorje naučili kakšne nove veščine, programa, delili zanimive informacije in izkušnje. Vsi so izkazali zadovoljstvo z velikim naborom naših VTIS mentoric in mentorjev, med katerimi so mentoriranci lahko izbrali najprimernejšega zase in je bila tako celotna izkušnja tako z ene kot druge strani zelo pozitivna.

Prediskutirali smo tudi nekaj zanimivih predlogov sodelujočih, od tega, da se mentorje vključi v proces dodeljevanja mentorirancev, do tega, da se vzpostavi proces za sodelovanje in izmenjavanje informacij med mentorji, morda v obliki srečanj nekajkrat letno. Vsekakor se veselimo nadaljevanja programa in stalnega izpopolnjevanja le-tega. Omenjene predloge bomo upoštevali pri nadgradnji.

Z novembrom pa že začenjamo naš tretji, zimsko-pomladni mentorski krog, v katerem smo prejeli 51 prijav mentorirancev. Vsem so že bili dodeljeni mentorji, večinoma smo upoštevali njihove želje ob prijavi, če je le bilo možno. V prihodnjih dneh nas čaka spoznavno srečanje, na katerem bomo bodočim mentorirancem in mentorjem (nekateri so že bili vključeni v prva dva kroga, nekateri pa so se nam pridružili pred kratkim, saj bazo mentorjev stalno dopolnjujemo) podali nekaj smernic za čimbolj učinkovito in prijetno mentorsko izkušnjo iz obeh strani.

Na podlagi izkušenj ugotavljamo, da je zelo pomembna angažiranost in samoiniciativnost mentoriranca, kar pomeni, da pripravijo teme in vprašanja za pogovor vnaprej, oziroma vsaj okvirno, saj se tako mentorji lažje pripravijo na srečanje in pomagajo na poti do njihovih ciljev in želja po svojih najboljših močeh. V kolikor je le mogoče (oddaljenost, omejitve v trenutni Covid situaciji), spodbujamo srečanja v živo, saj so se skozi prejšnje kroge izkazala kot zelo spodbudna izkušnja.


VTIS Mentorji bodo mentorirancem tekom programa pomagali s svojim znanjem in izkušnjami. Tudi sami so bili v podobnem položaju kot mentoriranci, tudi takrat, ko študij v tujini še ni bil tako običajen korak kot danes, in jih še kako dobro razumejo. VTIS Mentoriranci pa so odprti in vedoželjni mladi, ki morajo biti tekom programa pripravljeni na pogovor z VTIS Mentorjem, predvsem pa morajo z mentorjem deliti informacije, ki so pomembne za njihovo osebno in strokovno rast.

Vsem mentorjem se še enkrat zahvaljujemo za vas čas, nasvete in motivacijo mentorirancem.

Veselimo se novega kroga, novih mentorskih zgodb in mentoriranj!

--

Za konec bi vas povabili k deljenju programa VTIS Mentorstvo z vašimi prijatelji, znanci in so-člani društva, ki:

  • razmišljajo o naslednjem kariernem koraku v Sloveniji ali tujini,

  • zaključujejo študij in razmišljajo o naslednjem koraku,

  • začenjajo študij v tujini in iščejo nasvete kako najboljše izkoristiti študij v tujini,

  • se selijo v novo državo in ne vedo kje začeti.

Tekom celotnega leta zbiramo prijave za program. Na naši spletni strani je v program VTIS Mentorstvo vključenih že preko 80 mentorjev. Med njimi so tudi bivši in sedanji predsedniki Društva VTIS, profesorji na najboljših svetovnih univerzah, podjetniki in drugi izjemno uspešni posamezniki, vsi z bogatimi izkušnjami. V kolikor se bi želeli pridružiti programu, imamo na voljo več kot 100 mest za mentorirance. Več informacij in prijave na naslednji povezavi.

Uspešen projekt VTIS Mentorstvo je plod izjemnega dela pobudnice in vodje projekta dr. Aleksandra Pekošak, članice VTIS upravnega odbora. Hvala Aleksandra!

 
Naše aktivnostiManca K.