WISE SLOVENIJA: Kam izginjajo ženske iz STEM poklicev?
brina vadnjal, petra jan
5-minutno branje
Društvo VTIS – Združenje slovenskih izobražencev v tujini – se že vrsto let posveča povezovanju Slovencev, ki so se izobraževali ali delali v tujini, ter spodbujanju kroženja znanja med Slovenijo in svetom. V zadnjem času pa je društvo s projektom WISE – Women in STEM and Engineering začelo naslavljati tudi vprašanja spolne neenakosti v STEM poklicih. Ta članek, pripravljen na podlagi prispevka Petre Jan, raziskuje ključne izzive in priložnosti za ženske v STEM področjih, ki so bili osrednja tema razprave na dogodku.
Projekt WISE: Opolnomočenje žensk v STEM poklicih
Projekt WISE je bil zasnovan z namenom reševanja težav, s katerimi se soočajo ženske v znanosti, tehnologiji, inženirstvu in matematiki (STEM), ter izvajanja najboljših praks za izboljšanje njihovega položaja. Prvi dogodek v okviru projekta je potekal v New Yorku v začetku leta 2024, drugi pa 16. aprila 2024 v Ljubljani, kjer je bil organiziran panel z naslovom Kam izginjajo ženske iz STEM poklicev?
Dogodek sta soorganizirali Petra Jan in Kaja Škerlj, ki sta kot produktna in UX oblikovalka ter strojna inženirka iz prve roke seznanjeni s težavami, s katerimi se soočajo ženske v STEM poklicih. Dogodek je bil organiziran v sodelovanju z Društvom VTIS, mrežo ONA VE, Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter American Slovenian Education Foundation (ASEF). Na okrogli mizi so razpravljali o vprašanjih, zakaj ženske ne ostajajo dolgo v STEM poklicih in zakaj jih je malo v vodilnih vlogah tako v akademskem svetu kot tudi v poslovnem sektorju.
Ključna vprašanja in izzivi
Dogodek se je osredotočil na vprašanja, zakaj ženske pogosto ne ostajajo dolgo v STEM poklicih in zakaj je njihov delež na vodilnih položajih še vedno nizek.
Razprava je izpostavila več ključnih izzivov:
Pomanjkanje žensk na višjih položajih: Kljub naraščajočemu številu študentk na STEM področjih, delež žensk na višjih položajih v teh poklicih upada.
Nevidni pritiski in pomanjkanje samozavesti: Ženske pogosto zapustijo STEM poklice zaradi pritiskov okolice in pomanjkanja samozavesti, kar jim otežuje napredovanje.
Podcenjevanje in stereotipi: Ženske v tehničnih poklicih, kot so računalništvo in strojništvo, so pogosto podcenjene in se morajo veliko bolj dokazovati.
Pomen podpornega okolja: Uspeh žensk v STEM poklicih je tesno povezan s podporo doma in na delovnem mestu, zlasti v času materinstva.
Perspektive in nasveti za prihodnost
Panelistke in soorganizatorke dogodka so ponudile dragocene vpoglede v stanje žensk v STEM poklicih in delile svoje nasvete za uspeh:
Majda Pavlin, dr., panelistka in raziskovalka, je poudarila, da se delež žensk na višjih položajih zmanjšuje zaradi pritiskov okolice in pomanjkanja samozavesti. Izpostavila je, da računalništvo, strojništvo in podobna področja pogosto ne cenijo ženskega prispevka in zahtevajo od žensk več dokazovanja. Opozorila je tudi na pomembnost podpornega okolja, zlasti v času materinstva, ter na potrebo po zgodnjem vključevanju mladih v STEM dejavnosti že v šolskem sistemu.
Assoc. Prof. Marina Klemenčič, dr., je poudarila, da je znanje ključna vrednota, ki je vir samozavesti in osebne vrednosti.
Prof. Saša Novak, dr., je izpostavila, da so ženske že prebile »stekleni strop«, vendar ostajajo »steklene stene«, ki preprečujejo popolno enakopravnost.
Simona Kek je izpostavila, da vsaka ženska oblikuje svojo pot in da je pomembno, da se obkrožimo s podpornimi ljudmi.
Kaja Škerlj, soorganizatorka dogodka, je izpostavila pomen podpornega okolja doma in v izobraževalnem sistemu za vstop žensk v STEM področje. Izpostavila je tudi, kako so govorke spodbujale sodelovanje med ženskami, ki so prejemale pozitivno podporo. Kaja je poudarila, naj zaupamo v svoje znanje, saj nam ga nihče ne more vzeti, ter naj otrokom pokažemo različne možnosti zaposlitve, ne glede na spol.
K skupnemu prizadevanju za enakopravnost v STEM poklicih
Dogodek v Ljubljani je bil uspešen, saj je privabil številne obiskovalce in spodbudil razpravo o tem, kako lahko izboljšamo pogoje za ženske v STEM poklicih. Društvo VTIS bo še naprej sodelovalo pri pobudah, ki spodbujajo enakopravnost in omogočajo uspešno karierno pot za vse. Panelna razprava je pokazala, da je pot do popolne enakopravnosti dolga, vendar je s skupnimi močmi mogoče premagati ovire in ustvariti boljše pogoje za vse ženske v STEM poklicih.