Karierne poti in izzivi žensk v STEM: Povzetek z WISE okrogle mize

 

NEŽKA ZUPAN

3-minutno branje


V torek, 28. maja 2024, je v prostorih veleposlaništva Republike Slovenije v Londonu potekal tretji dogodek iz letošnjega cikla 'WISE 2024 (Women in Science and Engineering)'. Londonski dogodek smo naslovili "Raznolike karierne poti STEM". Organizirala sta ga lokalni odbor društva VTIS v Veliki Britaniji in Veleposlaništvo RS v Londonu. Na dogodku, ki ga je moderiral g. Jakob Brenčič, namestnik veleposlanice, smo gostili tri ugledne VTIS-ove strokovnjakinje s področja STEM: dr. Julijo Hmeljak, mag. Ajdo Vovk in dr. Saro Cesarec.


 

Čuti se izboljšanje enakosti med spoloma

Govorke so izpostavile pomembne razlike in podobnosti med Slovenijo in tujino na področju enakopravnosti žensk v STEM-u (znanost, tehnologija, inženirstvo, matematika). Po uvodni predstavitvi kariernih poti so se dotaknile enakopravnosti žensk na delovnih mestih. Izkustva so različna, vendar so se vse strinjale, da se čuti izboljšanje enakosti med spoloma, še posebej v mlajših generacijah. Številna podjetja se na različne načine trudijo nasloviti problematiko.

Pereče je tudi vprašanje o nevidni meji, do katere ženske še lahko napredujejo oziroma dosežejo napredovanje. Žensk primanjkuje predvsem na vodilnih pozicijah, kar vodi do pomanjkanja ženskih vzornic, h katerim bi lahko mlajše generacije stremele, so ugotavljale govornice. Primerjava med Slovenijo in tujino je pokazala pomanjkanje ustreznih delovnih mest in strokovnega izrazoslovja v slovenščini, čeprav slovenski znanstveniki aktivno sodelujejo v mednarodnem okolju. V biologiji in medicini je sicer več žensk, vendar so na vrhu še vedno večinoma moški.

Ženske v podrejenem položaju, četudi ni formalnih ovir

Skozi prizmo lastnih izkušenj sogovornice opazujejo, da se morajo ženske za višje položaje bolj boriti in dokazovati. Kljub temu, da ni formalnih ovir, družbena pričakovanja pogosto postavljajo ženske v podrejen položaj. Po njihovem mnenju je ključno premagovanje nezavednih predsodkov in odločnost žensk pri iskanju enakopravnosti. Pogost pojav je tudi sindrom prevaranta (ang.: imposter syndrome), pri katere ženske presprašujejo svojo vrednost in se trudijo upravičiti svojo uspešnost.

V debati z občinstvom smo se dotaknili razlik v pogledih, ki jih imajo različne generacije na spolno definirane vloge, izpostavili pomen vzornic med nadrejenimi in spodbujanje deklic za poklice v STEM. Predstavili so nekaj dobrih praks, kot so letne raziskave o plačnih razlikah med spoloma in uporaba anonimnih življenjepisov za zmanjšanje diskriminacije pri zaposlovanju.

V zaključku so se govorke strinjale, da je za dolgotrajne spremembe ključna podpora med ženskami ter medsebojno spoštovanje.

Za višje položaje se morajo ženske bolj boriti in dokazovati.

Posebna zahvala gre gospe veleposlanici Simoni Leskovar, ki je podprla in soustvarila to pomembno okroglo mizo. Po ameriškem in slovenskem dogodku je bil to tretji v letošnjem ciklu 'WISE 2024' društva VTIS.

V imenu društva in lokalnega odbora Velika Britanija, organizacijskega nosilca dogodka, se zahvaljujemo govorkam, udeleženkam in udeležencem ter seveda slovenskemu veleposlaništvu v Londonu za soorganizacijo in odlično moderacijo dogodka.