Proptech v Španiji in njegov dolgoročni potencial

 

Bojana Selinšek in Alek Pikl

10 minutno branje


V tokratnem podcastu VTIS Inovator smo gostili Tanjo Pirnat. Tanja je bila so-ustanoviteljica in direktorica podjetja iDossy, prvega PropTech start upa, ki omogoča avtomatizacijo in ustvarjanje dokumentov za nepremičninske investicije z uporabo ''Big Data'' (masivnih podatkov) in umetne inteligence. iDossy je nastal v inkubacijskem programu za start upe v Valenciji in je bil izbran med 1.500 startup-ov za najboljši »Accelerator program« v Španiji, imenovan Lanzadera.


Redno spremljam tudi slovensko startup okolje in ugotavljam, da je v Sloveniji zelo podobno kot v Španiji dobro razvito.
— Tanja Pirnat
 
 

Startup nepremičnine v Španiji

Tanja je živela v štirih državah, kjer je pridobila izkušnje v sektorju nepremičnin. Investicijski dokumenti so se do sedaj pripravljali ročno, kar zahteva veliko časa in vključuje podatke, ki niso vedno lahko dosegljivi. Skupaj s podatkovnim znanstvenikom in programerjem so razvili software za pametne nepremičninske investicije, ki pomaga pri analizi investicij in pripravi dokumentov za investitorje. Tanja je prejela nagrado ameriškega Veleposlaništva v Madridu za ženske podjetnice in bila povabljena kot predavateljica na dogodek PropTech prestižne poslovne šole ESIC. Tanja danes pomaga pri odprtju podružnice eXp Realty v Španiji, ki je najhitreje rastoča nepremičninska platforma iz Amerike.

O svojih začetkih

Tanja je svojo študijsko pot začela kot Erasmus študentka v Valenciji in praktikantka v Madridu, kjer se je prvič srečala z nepremičninskim svetom, ki ji je takoj postal všeč. Odločitev za nadaljnji korak ni bila težka. Svoj magistrski študij hotelskega managementa je opravila na Univerzi v Madridu, med študijem pa se je odločila tudi za Erasmus izmenjavo na Malti, kjer je ostala in nekaj časa delala za hotelsko verigo Kempinski. Po končanem študiju in vrnitvi v Madrid je svojo kariero nadaljevala v nepremičninah. Delala je kot analitičarka nepremičninskih investicij in vodja razvoja trženja za eno od luksuznih nepremičninskih agencij. Kasneje je eno leto delala tudi za agencijo Airbnb na Portugalskem. Zaradi usmeritve v podjetništvo, povezano z nepremičninami, je na stranski tir postavila svoj doktorski študij iz trženja v Valenciji.

Navdušenje nad podjetništvom

O svoji podjetniški poti je začela sanjati že v času dela na Malti, ko je pogosto razmišljala, kako bi stvari naredila drugače, če bi bilo podjetje, v katerem je delala, njeno. Začela je s pisanjem bloga in knjige z naslovom 'Boost your talent and get your dream job', ki govori o tem, kako dejansko najti, kar ti je res všeč v življenju, in slediti svojim ciljem ter sanjam, da res delaš to, kar te veseli in si v tem uspešen. Za knjigo se je odločila, predvsem z namenom, da pomaga mladim in jim služi za inspiracijo.

Nikoli ni prepozno najti nekaj, kar ti je res všeč in v čemer uživaš.
— Tanja Pirnat

Od ideje do podjetja

V času Covid-a je leta 2019 v Valenciji izgubila službo in to je bil zanjo prelomni trenutek, da začne svojo podjetniško pot in postane odvisna samo od sebe in svojih projektov. Ob iskanju različnih opcij je v Valenciji našla Startup Inkubator Demium. Pritegnil jo je zaradi zanimivega principa delovanja, kjer se znotraj inkubatorja sestavijo različne ekipe iz na primer enega tržnika, enega inženirja in enega ekonomista. Preko teh ekip potem rešujejo različne probleme in iščejo rešitve, ideje. Tanja je svojo idejo imela že od prej: avtomatizacija procesa. V času delovanja v nepremičninskem sektorju je namreč ugotovila, da se vsi dokumenti za nepremičninske investicije pripravljajo ročno, kar je zelo zamudno, saj je potrebno pripraviti dokumente v različnih jezikih, veliko je analiz trga, nepremičnin. Želela si je, da bi te procese pohitrili in avtomatizirali. To je le ena izmed njenih mnogo idej, na katerih že dela, pri čemer je v ospredju svetovanje in poslovanje za razvoj nepremičninskih podjetij. Tanji je pri zagonu ideje največ pomenilo zaledje inkubatorja, predvsem dejstvo, da je imela podporo, nasvete, mentorstvo ter kontakte. Kot pravi, je na svoji podjetniški poti naletela na mnogo neznanih zadev, o katerih se je želela posvetovati.

Priložnosti Proptech-a v nepremičninah

Tanjo je vedno zanimalo, kako lahko vključimo tehnologijo v tako tradicionalen sektor, kot so nepremičnine. Podjetja so v času Covida postala bolj odprta za digitalizacijo in avtomatizacijo procesov, kot je npr. obisk in ogled stanovanj virtualno. Po raziskavah naj bi PropTech sektor v zadnjem času narastel za kar 150 %. Torej je v sektorju nepremičnin veliko priložnosti, saj je v večini držav le-ta še v zaostanku, zato se v prihodnosti pričakuje velik napredek.

Okolje v Španiji za startupe in nepremičninski trg

V Valenciji je zelo enostavno odpreti startup, saj obstaja veliko zasebnih in javnih denarnih pomoči. Tudi s strani Univerze imajo Accelerator programme in kontakte. Lanzadera je eden najboljših pospeševalnih programov v Španiji, kjer dobiš mentorje, pisarno s pogledom na morje, izobraževanja, kontakte in možnost za investicije.

Nepremičninski trg se med državami razlikuje. V Sloveniji in Ameriki morajo nepremičninski agenti imeti licenco, na Malti, v Španiji in na Portugalskem pa le-te ni potrebno imeti, zaradi česar pa nepremičninski sektor v teh državah ni toliko cenjen, saj ni profesionaliziran. Tanja to smatra kot zelo negativno, saj takšna nereguliranost zmanjšuje kredibilnost in zaupanje v nepremičninski sektor oziroma agente.

Biti ženska v startupu

Na žalost je res, da je ženskih ustanoviteljic v startup sceni res malo, zelo majhen procent. Pravi, da je ženskam večkrat težje, predvsem z vidika tega, kako jih gledajo, po drugi strani pa je ženskam lažje z vidika, da je zanje na voljo veliko več pomoči (predvsem za ženske v tehnoloških sektorjih) in priložnosti.

Statistike kažejo, da ima samo 20% startup-ov žensko ustanoviteljico oziroma soustanoviteljico, potrjujem iz svojih izkušenj.
— Tanja Pirnat

Veščine podjetnice in direktorice

Kot podjetnica moraš imeti trdo kožo, potrpljenje, socialne spretnosti in znati moraš dobro upoštevati kulturne razlike med različnimi narodnostmi. Predvsem ne smeš delati razlik. Glede samih programov za ženske, jih Tanja podpira, ampak samo do neke mere. Kot članica Women Real estate in Spain vidi, da je pomembno, da se ženske med seboj podpirajo in si pomagajo. Tudi sama ima mentorico, direktorico mednarodne nepremičninske agencije. Bolj kot razlike med ženskami in moškimi opaža, da je težje delati z starejšimi, npr. z mlajšimi generacijami je precej lažje.

Prednost podjetništva je, da si sam svoj šef. Delaš, kar želiš in kadar želiš, seveda pa se moraš prilagajati strankam. Ni vedno lahko. V startupih direktoric in direktorjev ni, saj vsi delajo vse. Je pa res, da si načeloma neodvisen, čeprav  imaš na drugi strani soustanovitelje in investitorje, ki jim odgovarjaš in si dejansko odvisen od njih, so tvoji ‘šefi’.

Iskanje so-investitorjev

Lažje je najti dobre ideje kot pa dobre so-ustanovitelje. Pri izbiri so-ustanoviteljev je potrebno biti previden, saj z njimi preživiš res veliko časa. Tanja bo zato pri naslednjem startupu sama ali pa z ljudmi, ki jih res dobro pozna že dlje časa. Pogosto startupi propadejo prav zaradi konfliktov med so-ustanovitelji, že povsem na začetku. Pri Demiumu takšne primere rešujejo tako, da če gre karkoli narobe, se že v začetku podpiše pogodba, da intelektualna lastnina ostane Demiumu in ne ustanoviteljem.

Pri iskanju so-ustanoviteljev moraš biti pozoren na to, da jih poznaš dlje časa, saj pogosto bolj kot znanje prevlada to, kako se z njimi razumeš in kakšne osebe so, način komuniciranja in vizija za prihodnost. Tanja izpostavlja svoj primer, ko so imeli težavo zaradi različnih pogledov glede napredka in vizije podjetja.

V visokotehnoloških podjetjih je nujno pridobiti zunanje investitorje, nasprotno pa so v Tanjinem startupu imeli vse vire za zagon podjetja znotraj profilov so-ustanoviteljev, tako da zunanjih investicij načeloma sploh ne bi potrebovali.

Ravnovesje med zasebnim življenjem in delom v startupu

Vedno imaš občutek, da bi lahko vseskozi delal in tako dosegel večji uspeh. Teden ponavadi izgleda zelo natrpan (odvisno od obdobja), pri njej je bilo v začetku več sestankov, v drugi fazi so bolj delali računalničarji, ko je bilo narejeno, pa je bilo spet več poudarka na trženju in ponovno sestankih. Kakorkoli, delo v startupu je zelo dinamično.

Tanja je vedno našla čas tudi za njene hobije: slikanje in izdelovanje nakita, da se odklopi od monitorja, računalnika, interneta. Gre v drug svet. 

Za konec pa še nasvet Tanje za vse startup začetnike:

V startupu je najpomembnejša ekipa, bolj kot ideja, poleg tega moraš biti zelo hiter, produkt oziroma storitev hitro poslati na trg, tudi če še ni povsem izpopolnjen/a, potem pa se prilagoditi potrebam trga. Splača se vztrajati in predvsem ne obupati!
— Tanja Pirnat

Tanji se zahvaljujemo za zanimiv intervju in ji želimo uspešno pot še naprej ter da pripelje inovacije tudi v Slovenijo.

Tanjin kontakt: tanja.pirnat@gmail.com, ali preko LinkedIna.