Sprejem in VTISovk in VTISovcev pri predsedniku RS Borutu Pahorju
Brina Vadnjal
10 minutno branje
Konec decembra, na državni praznik dan samostojnosti in enotnosti, 26. 12. 2021, se je upravni odbor in nekaj članov Društva VTIS zbralo v predsedniški palači na 10. tradicionalnem sprejemu Slovenk in Slovencev iz tujine pri predsedniku Borutu Pahorju. Zaradi trenutne situacije je bilo število udeležencev žal omejeno, vendar je bil ogled sprejema v živo omogočen za vse preko video prenosa. . Začetek dogodka sta popestrili glasbenici Eva Grčman in Maja Gombač s skladbo na klavirju in violončelu, zatem pa so po privatnem pogovoru v dvorano vstopili gospod predsednik Borut Pahor in člani upravnega odbora Društva VTIS.
Z uvodnim nagovorom je začela predsednica Društva VTIS Kristi Hodak Knobloch, ki je dejala: »Ko živiš v tujini se velikokrat spopadaš z nekimi notranjimi trenji. Vedno te spremlja nek občutek, da moraš izbirati. Ostati ali se vrniti? Profesionalna rast ali boljši življenjski stil? Slovenske vrednote in vzorniki ali vrednote in vzorniki velikih svetovnih metropol? Covid situacija pa je odprla povsem nove možnosti. Prej nemogoče stvari so naenkrat postale mogoče. Za tujino lahko delamo kar od doma. Webinarji in sestanki nam omogočajo neomejeno deljenje našega znanja in izkušenj. Marsikdo od nas je začel bolj ceniti pristne stike z bližnjimi.« Po razmisleku in izkušnji življenja v preteklem letu je Kristi ugotovila, da se je pred pandemijo spraševala čisto napačna vprašanja: »Ne gre za vprašanje izbire, namreč za vprašanje kako iz danega iztisniti najboljše na osebni, profesionalni in na ravni kroženja znanja.« Vse tri veje življenja lahko razvijamo z največjim potencialom kjerkoli smo in s komerkoli smo, v tujini ali doma. Tako spodbujamo osebnostno kot tudi družbeno in profesionalno rast. Kristi se je na koncu zahvalila upravnemu odboru, vodji pisarne Manci in vsem članom, da pomagajo širiti vizijo društva. Nato so imeli gledalci možnost ogleda videa, ki ga je pripravilo Društvo VTIS, kjer so člani povedali pozitivne misli o društvu. Vabimo vas k ogledu celotnega videa, ki je dostopen na naslednji povezavi.
Sledila je podelitev nagrade VTIS leta 2021 , ki jo Društvo VTIS vsako leto podeli za dodatno spodbujanje mednarodnega povezovanja in sodelovanja, ter ozaveščanju javnosti o možnostih, ki jih le to prinaša. Nagrado je podelil akademik dr. Peter Štih, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Letošnje priznanje pa je zaradi njenega predanega in povezovalnega dela prejela višja predavateljica na šoli za inženirstvo Univerze Deakin v Avstraliji dr. Kaja Antlej. Dr. Kaja Antlej je predsednica slovensko-avstralskega društva, ki krepi povezave med Slovenci v Sloveniji in Avstraliji, ter ‘manjša razdaljo’ čez ocean.
Ob priložnosti tradicionalnega srečanja VTISovcev pri predsedniku Pahorju je bila prvič javno predstavljena nagrada dr. Uroša Seljaka, ki jo razpisujeta Univerza v Ljubljani in Inštitut ASEF za izobraževanje in raziskovanje. Gruberjeva fundacija pri ameriški univerzi Yale je letošnjo Gruberjevo nagrado, eno najprestižnejših svetovnih znanstvenih nagrad s področja kozmologije, podelila slovenskemu fiziku, kozmologu in profesorju astronomije na univerzi Kalifornija v Berkleyu dr. Urošu Seljaku. Uroš Seljak je diplomiral na fakulteti za naravoslovje in tehnologijo Univerze v Ljubljani leta 1989, leta 1995 pa je doktoriral na MIT, tehnološkem inštitutu Massachusetts. Od leta 2008 dela na Univerzi Berkeley v Kaliforniji. Nagrado je prejel za bistven prispevek k metodam, ki so ključne za raziskovanje in razumevanje nastanka vesolja. Prejel jo je s še dvema nagrajencema, višina finančne nagrade pa znaša 500.000 ameriških dolarjev. S svojim delom nagrade je dr. Seljak ustanovil »Nagrado dr. Uroša Seljaka«, ki jo razpisujeta Univerza v Ljubljani in Inštitut ASEF za izobraževanje in raziskovanje. Nagrada je namenjena spodbujanju in podpiranju znanstvenih objav študentov na študijskih programih prve in druge stopnje v Sloveniji ter spodbujanju mentorskega dela. Višina nagrade znaša 10.000 ameriških dolarjev.
Na letošnji okrogli mizi so se članice in člani Društva VTIS posvetili navdihujočim zgodbam uspehov Slovencev in Slovenk v tujini. V pogovoru so sodelovali:
- Tomaž Bizjak, ki je magistrski študij opravil na Univerzi v Cambridgu, znanje s področij varnosti in upravljanja z informacijami pa pridobiva na Univerzi Cranfield. Je strokovni sodelavec na področju prenosa tehnologij na Kemijskem inštitutu, deloval je v številnih zagonskih podjetjih. Je soustanovitelj in direktor podjetja ReCatalyst, ki razvija učinkovitejše katalizatorje.
- Tomaž Gornik, ki je ustanovitelj in direktor podjetja Better, ki je v svetu vodilno v zagotavljanju tehnoloških rešitev, ki ločujejo zdravstvene podatke od aplikacij, in pomemben deležnik pri pripravi strategij digitalizacije zdravstva v mednarodnem prostoru. V svojem podjetju zaposluje številne v tujini izobražene Slovence.
- Liljana Mikluš, ki je študij opravila na Danskem in v Veliki Britaniji, kjer je nekaj let delovala in živela. Po vrnitvi v Slovenijo se je zaposlila v podjetju Atlantic Group, kjer je zadolžena za razvoj blagovne znamke Donat.
- Primož Rojac, ki je magistrski študij opravil v Londonu, nato pa več let deloval pri Evropski komisiji in v mednarodni odvetniški pisarni Schoenherr. Po vrnitvi v Slovenijo je ustanovil odvetniško pisarno Rojac Law in kasneje spletno platformo IURALL, ki uporabnikom na enem mestu ponudi rešitev pravnega izziva.
Govorci so se strinjali, da imamo v Sloveniji strokovnjake in talente na vseh področjih. Take, ki so uspeli v Sloveniji in v tujini. Socialni in kulturni kapital sta pomembna pri doseganju ciljev. Gradnja socialne mreža je tista, ki omogoča, da rastemo naprej. Le z individualnim delom v kompleksnem svetu ne moreš tako dobro uspeti. Društvo VTIS nudi odlično možnost za rast socialnega kapitala doma in po svetu. Tujina je govorcem dala ogromno izkušenj. Od zavedanja, kako pomembna je fleksibilnost in sprejemanje na delovnem mestu, do zbijanja kompleksa majhnosti in pa seveda iznajdljivost, samozavest in moč, ki so jo pridobili s selitvijo v tujino in tamkajšnjim prilagajanjem. Študij in delo v tujini v Slovenijo prinaša novo znanje in poznanstva s katerim lahko Slovenija raste na nivoju.
Predsednik Borut Pahor je dogodek zaključil z govorom v katerem dejal: »V teh letih sem praktično vsak večer tega praznika preživel z vami drage VTISovke in VTISovci. Ta večer je zame eno najlepših in najbolj doživetih srečanj« Pravi, da so VTISovci v palačo vedno prinesli optimizem, pogum, srčnost in tekmovalno miselnost. »Ne glede na to kje boste, vas potrebujemo. Vaše razmišljanje izven okvirjev, vaše izkušnje, vaše znanje. Hvaležen sem, da ste v palačo prinesli veter drugačnosti in smelosti in upam, da boste to tradicijo nadaljevali« je predsednik prijazno nagovoril člane društva VTIS.