Uporabne informacije in nasveti pred odhodom v tujino [Prvi VTIS]

 

Manca K.

5 minutno branje


V sredo, 11. avgusta 2021, smo se tradicionalno družili s študentkami in študenti, ki se letos prvič odpravljajo na študij ali raziskovanje v tujino. Dogodek Prvi VTIS: iz Slovenije v svet je presegel pričakovanja organizatorjev z rekordnim številom udeležencev, predvsem pa z rekordnim številom vprašanj s strani udeležencev. Več kot 40 se nam jih je pridružilo v prelepem ambientu Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani, ter prisluhnilo nasvetom, zgodbam in anekdotam naših alumni članov, ki so v preteklosti študirali in raziskovali v tujini.


 

Na dogodku se je najprej odvijala okrogla miza na temo prvega odhoda v tujino, na kateri so sodelovali: Neža Ribarič, Lara Jerman, Tin Jančevski in Miloš Pesic, pod vodstvom moderatorke Tjaše Prebil. V sproščenem vzdušju nam je vsak od njih predstavil svojo zgodbo z odhodom v tujino, ter podal izzive, s katerimi se je soočal ob odhodu ter v času bivanja v tujini ter ostale nasvete. V nadaljevanju se je odvila zanimiva diskusija na številna vprašanja udeležencev od tega kako sploh najti primeren študij zase, kako pridobiti financiranje, štipendije pa do konkretnih tem kot so kaj spakirati ob selitvi v tujino, na katero stvar ne pozabiti (posteljnino in kavo, so bili enotni člani okrogle mize 😊), kako si ob študiju poiskati delo (brez problema in zelo zaželeno je opravljanje študentskega dela in podprto s strani univerz, člani okrogle mize so poudarili, da se tudi znotraj univerze najdejo številna študentska dela za dodatni zaslužek), kako se povezati z ljudmi v novi državi, kako se navajati na kulturo (pravijo, da se mora vsak, ki pride v tujino prilagoditi na novo kulturo in državo, ne pa obratno), kako je s prevozi, stanovanjem, predavanji, učenjem, obštudijskimi dejavnostmi (univerze v tujini ponujajo številne obštudijske dejavnosti in aktivnosti, od športnih, kulturnih, umetniških, karkoli si zaželiš), različnimi klubi in društvi po univerzah (zelo priporočljivo se je vključiti v interesne klube in tam spoznati ljudi z enakimi in podobnimi interesi), prehrano itd.

Na dogodek sem prišla po informacije, kako je, ko se seliš v drugo državo. Izvedela sem, da se ne smem bati, ne smem biti sramežljiva. Ljudje v tujini mi bodo pomagali, samo upati si jih moram vprašati. To je zame, poleg ostalih, najpomembnejši nasvet, ki sem ga dobila danes. Predvsem pa sem vesela, da sem tu spoznala veliko novih ljudi, ki so na podobni poti kot jaz.
— Lana, septembra odhaja na študij v London

Z nami so bili tudi predstavniki partnerskih organizacij, ki na takšen in drugačen način pomagajo študentom pri odhodu na študij v tujino, od štipendiranja (Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije, AdFutura, EducationUSA in Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija), do svetovanje pri izbiri, usmerjanju in prijavi (IntegralEdu in LVProspects) ter vzpodbujanja medkulturnih odnosov in priložnosti v različnih državah ter nudenja materialov in tečajev jezikov (British Council).

Sveže sem včlanjen v Društvo VTIS in sem se današnjega dogodka udeležil z namenom, da se povežem z državljani, ki so študirali v tujini. Sam odhajam na podiplomski študij v ZDA in menim, da je velika vrednost vseh nas, da delimo svoje znanje in s tem prispevamo k blaginji te države.
— Admir, avgusta odhaja na LLM v ZDA

V sklepnem delu dogodka se je udeležencem predstavilo naše partnersko podjetje Boston Consulting Group, ki je z odlično in entuziastično predstavitvijo partnerja in direktorja v regiji Srednje in Vzhodne Evrope, Nikole Vukovića, ponovno navdušilo vse udeležence. Od predstavitve njihovega dela do praks, ki jih ponujajo in možnosti za zaposlitev v njihovem podjetju. Številna vprašanja udeležencev so naš dogodek malo zavlekla, ampak zato smo bili tam, da odgovorimo na vsa in predamo čimveč informacij in nasvetov.

Veseli smo, da se kljub trenutni nepredvidljivi situaciji in malo oteženim premikom v nekatere tuje države, vsako leto več mladih odloči oditi po izkušnje in znanje v tujino. Upamo, da smo jim na dogodku pomagali s kakšnim koristnim nasvetom in informacijo, predvsem pa, da so odšli z dogodka vedoč, da se lahko vedno obrnejo po nasvet in pomoč k članom in članicam našega društva.

V imenu Društva VTIS vsem želim vse dobro pri odhodu v tujino in selitvi. Vabljeni, da se brezplačno včlanite v društvo in tako postanete del skupnosti v vaši novi državi, pridobite mentorje in nasvete še naprej. Naši mentorji v programu VTIS Mentorstvo so vam na voljo za pomoč in usmeritve. Smo tu, da vam pomagamo, le bodite pogumni in si upajte vprašati!