Od točke do točke - do uspeha: Podcast z Lucio Lučko Klanšek
Bojana Selinšek, Alek Pikl in brina vadnjal
10-minutno branje
V tokratnem podkastu zmanjšujemo razdaljo med Slovenijo in ZDA. Mednarodna podjetnica, investitorka z več kot 40-letno kariero in predana mentorica, Lucia Lučka Klanšek, izhaja iz podjetniške družine in že pri 18 letih je sama zajadrala v podjetniške vode. Z njo sta se pogovarjala Alek Pikl in Bojana Selinšek.
Lucia Lučka Klanšek je svojo izobraževalno pot začela v Ljubljani na Ekonomski fakulteti. Podjetniško žilico je podedovala že v družini, zato so bili prvi koraki zanjo zelo naravni. Izobraževanje je nadaljevala preko luže, na Harvard business school in na Univerzi v Stanfordu. Trenutno piše doktorat na Ekonomski fakulteti v Ljubljani na temo razvoja ženskega podjetništva v post-socialističnih državah.
Ustanovila in vodila je že več uspešnih slovenskih ter ameriških podjetij, npr. podjetje Nektar, ki ga je leta 2004 prodala in se zatem preselila v New York. Tam je s sinom Nikom, ki nam je kot izkušeni ustanovitelj start-upo zaupal svoje recepte za uspeh, ustanovila podjetje Easy4busy, ki je bilo eno prvih podjetij za spletno prodajo živil - prodajala sta smoothije. V treh letih jima je uspela mednarodna prepoznavnost podjetja, distribucijska mreža v ZDA pa se je razširila na več kot 600 prodajaln.
Leta 2008 je ustanovila fundacijo ‘Slovenia 4 you’, s katero je želela povezati uspešne Slovence doma in po svetu z ameriškimi podjetniki, mladim v Sloveniji pa približati podjetništvo. V istem letu je ustanovila tudi svetovalno in investicijsko podjetje LLK, specializirano za družinsko in žensko podjetništvo. Njen vsakdan sestavljajo njeni otroci in družin ter ‘’druga družina’’ - kar 35 mentorirancev, posameznikov in posameznic, ki jim Lučka predaja svoje znanje, izkušnje in jih vodi do uspeha.
Lučka je s 4 kavnimi aparati, očetovo darilo za 18. rojstni dan, zgradila svojo prihodnost. Ta jo je vodila vse do Harvarda, kamor je bila sprejeta - tako je prepričana sama - le z razlogom, da je ženska iz bivše komunistične države. Razlogi gor ali dol, naša sogovornica je imela v tistem obdobju priložnost poslušati in govoriti z najuspešnejšimi podjetniki in pridobiti ogromno znanja ter izkušenj, ki ga srčno predaja naprej.
‘‘Za podjetništvo ne potrebuješ le želje in ideje, ampak tudi pravo energijo’’, pravi Lučka in dodaja, da prav v Ameriki to energijo poznajo, zato je bila zanjo selitev v ZDA pravzaprav idealna.
Pojasnjuje, da so vsi uspešni ljudje zagon dobili ravno v ZDA, naj bodo to podjetniki, igralci ali umetniki. Prepričana je, da je za sodelovanje z ZDA potrebno ponotranjiti njihovo miselnost.
Kaj pomeni biti Harvard alumni?
Lučka v šali razlaga, da je v Ameriki to, da si na Harvardu, primerljivo s tem, da si pristal na luni. Preprosto si spoštovan, ker ti je uspelo priti do tja.
Ni pa ugled vse - Harvard je tudi medsebojna pomoč in so prijatelji. Ko je živela v New Yorku, se je včlanila New York Harvard alumni club, kamor je hodila dva- do trikrat tedensko na predavanja, klepete in posvete. Biti v teh krogih je res privilegij, pravi Lučka, ki razlaga, da se alumniji med sabo obveščajo in podpirajo, celo tako, da investirajo v podjetja drug drugega.
Ko se tvoje podjetje znajde v reviji Forbes
Uspešna podjetniška pot seveda ni ostala neopažena. Podjetje Easy4busy, ki ga je Lučka ustanovila s sinom Nikom, je bilo objavljeno v reviji Forbes kot najboljša podjetniška ideja leta. Članek je bil preveden v 60 jezikov po celem svetu! Lučka ob tem samo prikimava, da je to dosežek, o katerem nikoli ni razmišljala. Izjemno veselje in ponos je prinesel. Hkrati pa zatrdi, da je bil to vrhunec njene kariere.
Kmalu zatem sta podjetje prodala, saj je Niko želel nadaljevati svojo pot v financah. Lučka mu tega ni branila, ker verjame, da mora vsak oblikovati svojo pot.
K uspehu spadajo tudi padci
Padci so pravzaprav osebnostna rast, pravi Lučka, saj moramo sami sebe graditi in se izpopolnjevati. Izpostavi Nelsona Mandelo, ki je zapisal: »Ne vprašaj me, koliko sem uspešen, vprašaj me, kolikokrat sem padel in kolikokrat sem se pobral.« Lučka temu dodaja, da to pravzaprav velja na dnevni ravni. Težavam se ne moremo izogniti, najbolje se je spoprijeti z njimi.
Tudi sama je na svoji poti podjetništva naletela na marsikatero težavo. Na primer ta: v podjetju Easy4busy so pričakovali prvo pošiljko iz Evrope, ki je prispela z veliko zamudo, saj se je tovorna ladja pokvarila na sredi poti - na sredi Atlantika. Včasih je šlo toliko stvari narobe, da se Lučka spominja, da sta z Nikom kdaj sedela v pisarni in se čudila, zakaj ta dan ne gre nič narobe.
Življenje med dvema destinacijama
Lucia Lučka Klanšek se je odločila, da je svojo mladost izživela in da je čas, da se vrne v Slovenijo. V današnjem času si lahko povezan s celim svetom in delaš od kjerkoli. Sedaj iz Slovenije opravlja svoje posle, saj je prepričana, da je Slovenija res popoln kraj za takšno delo. Seveda se od Amerike in New Yorka, ki ji daje energijo in nove ideje, še ni poslovila - redno se vrača tudi čez lužo. A trenutno ji je prioriteta okolje, kjer se dobro počuti s svojo družino in prijatelji.
Kakšne možnosti pa imajo trenutne generacije?
Lučka zato meni, da je naslednja generacija pravična in resnična in posledično nima več potreb po ničemer, razen internetu. Za njih napoveduje, da bodo minimalisti, ki bodo reševali planet in delali pravično. Vse dejavnosti se bodo usmerile v okoljske in se posvečale temu, kako rešiti planet, da ga ne bomo izgubili.
Naslednji bodo živeli v meta versu, popolnoma drugačnem digitalnem svetu, kjer bo pomemben crypto, blockchain, ... Temu primerna bodo tudi uspešna podjetja, kot na primer Facebook, ki nas je digitalno povezal.
CELOTNEMU POGOVORU PRISLUHNI V PODCASTU INOVATOR: