Prvi virtualni in peti zaporedni simpozij uspel nad pričakovanji organizatorjev
Manca Kunavar
8 minutno branje
Konec preteklega leta, natančneje 21. in 22. decembra 2020, je letos prvič virtualno potekal tradicionalni, že peti zaporedni Simpozij slovenskih raziskovalcev v tujini. Letos je simpozij zabeležil rekordno udeležbo, in sicer kar 283 poslušalcev. K visoko številčni udeležbi je prispevala tudi letošnja digitalna izvedba, ki je omogočila udeležbo tudi tistih, ki se običajno v predprazničnem času ne vrnejo v Slovenijo. Simpozij je ponovno potekal v tesnem sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.
Letošnja organizacijska ekipa je pod vodstvom Vesne Makovšek ter ob pomoči dr. Boštjana Viharja, Neže Vadnjal (glavno moderatorko dogodka), Kristi Hodak, Mance Kunavar, Neže Ribarič in Tima Webra za udeležence pripravila zanimive in aktualne teme, okroglo mizo, diskusijski panel in 4 tematske panele ter k sodelovanju povabila skupno 16 priznanih slovenskih raziskovalk in raziskovalcev v tujini ter 9 iz Slovenije, ki so z izvedbo in svojimi predstavitvami presegli naša pričakovanja. Hkrati sta na simpoziju bila prisotna predstavnika Univerze v Mariboru, Univerze na Primorskem ter predstavniki Direktorata za znanost MIZŠ.
Simpozij je s svojim nagovorom otvorila ministrica za izobraževanje, znanost in šport, dr. Simona Kustec in predsednica Društva VTIS, Kristi Hodak. Sledilo je prvo predavanje Margot D'Hertefelt (Mestna občina Leuven) na temo 'English in academia in non-English speaking countries', ter nato diskusija na osrednjo temo letošnje okrogle mize 'Sobivanje slovenskega in angleškega jezika v slovenskem akademskem prostoru – izzivi, priložnosti in dileme', na kateri so sodelovali naslednji gostje: asist. dr. Igor Žunkovič (Filozofska faulteta UL), dr. Alenka Čopič (CNRS, Svetovna mreža UL), izr. prof. dr. Jana Javornik (Univerza v Leedsu, Direktorat za visko šolstvo MIZŠ), prof. dr. Marko Stabej (Filozofska fakulteta UL) in prof. dr. Zdravko Kačič (rektor Univerze v Mariboru). Okroglo mizo je moderirala novinarka Radia Slovenije, Mojca Delač, ki je goste spodbudila k zanimivi razpravi s svojevrstnimi vprašanji in podvprašanji. Prvi dan simpozija sta se odvila dva panela: Odgovorne tehnologije in Astronomija.
Odgovorne tehnologije so nam postregle s predstavitvami od vpliva socialnih omrežji na centralizacijo družbe, regulacije algoritmov in strojnega učenja, do mednarodnega prava v kibernetskem prostoru. Svoje predstvitve so imeli: Samo Burja (Bismarck Analytics), dr. Andraž Kastelic (Inštitut OZN za preučevanje razorožitve) in Tjaša Zapušek (Univerza v Zürichu). Panelu je predsedoval doc. dr. Aleksander Sadikov (Univerza v Ljubljani). Prvemu panelu je sledil premor s predavanji in predstavitev fundacije ASEF - Ameriško slovenske izobraževalne fundacije, ki jo je zastopal dr. Andrej Košmrlj, Taja Ložar in Domen Kanduti. Slednja sta predstavila njuno ASEF izkušnjo, nato pa so odgovarjali na številna vprašanja udeležencev. Drugi panel prvega dne je bil na temo astronomije. Svoje delo so predstavili naslednji raziskovalci: prof. dr. Maruša Bradač (Univerza v Kaliforniji), dr. Andrej Dvornik (Univerza Bochum) in Dr. Miha Muškinja (Lawrence Berkeley National Laboratory), pod vodstvom predsedujoče, prof. dr. Andreja Gomboc (Univerza v Novi Gorici).
Drugi dan simpozija se je pričel z uvodnim in spodbudnim nagovorom ministrice Urada Vlade RS za zamejce in Slovence po svetu, dr. Helena Jaklitsch, katermu je sledil nagovor državnega sekretarja na MIZŠ, g. Jureta Gašpariča ter pozdravni nagovor vodje projekta simpozij, Vesne Makovšek, članice upravnega odbora Društva VTIS. Drugi dan so bili na sporedu trije paneli: Intermedijska umetnost in kulturna dediščina, diskusijski panel Raziskovalna in inovacijska strategija Slovenije (RISS) in internacionalizacija ter zadnji panel Mikrobiologija in infekcijske bolezni. Na prvem panelu Intermedijska umetnost in kulturna dediščina so predstavitve imeli naslednji raziskovalci: prof. dr. Matija Strlič (Univerzitetni kolidž v Londonu), dr. Kaja Antlej (Univerza Deakin) in Valerie Wolf Gang (Institute for Fine Arts Vienna). Slišali smo informacije od dediščinske znanosti do raziskovanja na področju muzejev in dediščine ter obogatene resničnosti. Panelu je predsedovala prof. dr. Polona Tratnik (Nova Univerza). Takoj za njimi so besedo prevzeli gostje diskusijskega panela na temo Raziskovalna in inovacijska strategija Slovenije (RISS) in internacionalizacija, na katerem so sodelovali naslednji strokovnjaki: prva prejemnica ERC v Sloveniji, prof. dr. Nedeljka Žagar (Univerza v Hamburgu), dr. Tomaž Boh (Direktorat za znanost MIZŠ), prejemnik ERC 2020, doc. dr. Matic Lozinšek (Institut Jozef Stefan), doc. dr. Dejan Valentinčič (Inštitut ASEF) in prof. dr. Klavdija Kutnar (rektorica Univerze na Primorskem). Pestro debato je moderiral asist. dr. Boštjan Vihar (Univerza v Mariboru, Inštitut IRNAS).
Po virtualnem kosilu in mreženju z MIZŠ, kjer je predstavnik ministrstva dr. Stojan Sorčan iz Direktorata za znanost odgovarjal na vprašanja udeležencev, je sledil zadnji panel simpozija, Mikrobiologija in infekcijske bolezni. Poslušali smo predstavitve treh izjemnih raziskovalcev: dr. Ane Čehovin (Univerza v Oxfordu), Hane Veler (Univerza v Oxfordu) in prof. dr. Boštjana Kobeta (Univerza v Queenslandu). Slišali smo vse od tega kakšnje je odpornost na antibiotike, do odkrivanja 3D struktur proteinov, pomembnih za naravno imunost, do boljšega razumevanja citoplazničnega transporta virusa gripe. Panelu je predsedovala prof. dr. Maja Rupnik (Univerza v Mariboru). Z zaključnim mreženjem po sobah, ki je potekalo preko Zoom-a, smo uspešno zaključili 5. Simpozij. Predavatelji, gostje in udeleženci so ves časa simpozija in še mesec dni po njem imeli možnost zastavljanja vprašanj in navezovanja stikov ter novih sodelovanj preko digitalne platforme Slack, namenjene prav za dogodek.
Spletna izvedba tako velikega dogodka je predstavljala za organizatorje svojevrsten izziv. Veččlanska organizacijska ekipa je namenila veliko časa za načrtovanje izvedbe dogodka, za priprave ter koordinacijo ter 2 meseca pred dogodkom temu posvečala svoj prosti čas. Veseli nas, da je bil vložen trud poplačan, saj je dogodek potekal brez vsakršnih zapletov, prekinitev ali težav v povezavi, kljub dejstvu, da so se naši panelisti in gostje javljali iz celega sveta in različnih časovnih pasov.
Vsem panelistom, moderatorjem in gostom ter udeležencem se ponovno zahvaljujemo za sodelovanje in upamo, da je vaša udeležba prispevala k pridobivanju novih znanj, zanimivih dejstev ter k oblikovanju novih poznanstev. Verjamemo, da se v naslednjem letu (20. in 21. decembra 2021) ponovno vidimo v živo v Ljubljani (in na spletu) in skupaj prisluhnemo zanimivim predstavitvam raziskovalnega dela slovenskih raziskovalcev v tujini ter aktualnim diskusijam.
Vsi posnetki 5. simpozija v tujini izobraženih Slovencev so dostopni na našem Youtube kanalu:
1. dan (21.12.2020):
Uvodni nagovori 1. dan: https://youtu.be/CoNPfUQjCLY
Okrogla miza: https://youtu.be/CoNPfUQjCLY
Odgovorne tehnologije: https://youtu.be/HXI-xaRtPI8
Astronomija: https://youtu.be/0WxA3J0wrKU
2. dan (22.12.2020):
Uvodni nagovori 2. da: https://youtu.be/4vtsRGBYzg0
Intremedijska umetnosti in kulturna dediščina: https://youtu.be/AIIXCM6ADNg
RISS 2030 in internacionalizacija: https://youtu.be/0FsYVNk7Rq8
Mikrobiologija in infekcisjke bolezni: https://youtu.be/tsGxYgTNbZI