Društvo VTIS: Desetletje premikov - Kako spremeniti beg možganov v efektivno kroženje znanja

 

Brina vadnjal

6-minutno branje


Društvo VTIS, ki se je pred desetimi leti rodilo iz neformalnih prijateljskih druženj, je danes največja skupnost slovenskih strokovnjakov v tujini, infotočka za bodoče in vračajoče se strokovnjake, platforma za deljenje znanja in povezovanje talentov in baza podatkov za razumevanje novodobnih izseljencev.


Avtorica fotografij: Klavdija Žitnik

Oglej si videoposnetek slavnostnega dogodka ob 10. obletnici društva VTIS:

 

Društvo V tujini izobraženih Slovencev je vodilna organizacija za kroženje znanja med svetom in Slovenijo, ki povezuje v tujini izobražene Slovence, ki preko povezav in  aktivnosti društva prispevajo k napredku slovenske družbe. Slovenijo vpenja v mednarodno mrežo strokovnjakov in hkrati povezuje VTIS-ovce s priložnostmi v Sloveniji. Člani društva so gospodarstveniki, raziskovalci in znanstveniki, študentje in drugi strokovnjaki.

Društvo VTIS, ki lokalno in digitalno povezuje več kot 2500 mladih Slovencev v 51 državah sveta, v letu 2023 obeležuje 10. obletnico delovanja.

Na osrednjem praznovanju jubileja, ki se je odvilo 8. julija v SiTi Teatru v Ljubljani, je društvo s člani, partnerji in podporniki proslavilo uspehe delovanja. Osrednja tema dogodka je bila okrogla miza z naslovom ‘Kako spremeniti beg možganov v efektivno kroženje znanja: recepti na podlagi 10 let delovanja društva VTIS’, na kateri so člani društva Tilen Višnjevec, Bojana Selinšek, Vesna Makovšek in Anita Šenk skupaj z ministrom za visoko šolstvo, znanost in inovacije, dr. Igorjem Papičem ter predstavnikom partnerskega podjetja Lek d.d., Juretom Vajsom, predstavili zgovorne statistike in podali konkretne dobre prakse za učinkovito kroženje znanja.

Društvo VTIS je vodilna organizacija za kroženje znanja med svetom in Slovenijo. Z vsakim dosežkom se krepi v vlogi učinkovitega kroženja znanja, ki oblikuje prihodnost slovenske družbe.
— dr. Igor Papič, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije

Društvo VTIS, ki se je pred desetimi leti rodilo iz neformalnih prijateljskih druženj, je danes na podlagi trdega dela upravnega odbora in vseh drugih prostovoljcev postalo:

Največja skupnost slovenskih strokovnjakov v tujini

Z več kot 2500 člani razpršenimi po več kot 51 državah sveta, društvo beleži letno rast okoli 250 novih članov. Ta izjemna rast kaže na dinamičnost in privlačnost, ki ju društvo VTIS ponuja svojim članom.

Kdo sestavlja VTIS skupnost? 56% - gospodarstveniki in podjetniki, 15% - raziskovalci in profesorji, 14% - študentje, 13% - delujoči v javnem sektorju, 1% - drugo.

Povprečen član društva VTIS pridobi 13 novih povezav. Prostovoljci, ki so aktivni členi društva, jih pridobijo skoraj trikrat toliko - v povprečju spoznajo 22 novih članov in pridobijo 9 novih kontaktov s podjetji in institucijami.

Člane povezujemo:

  • v 15 lokalnih odborih v Evropi in ZDA, ki skrbijo za lokalno povezovanje naše globalne skupnosti preko organizacije (ne)formalnih dogodkov;

  • na osrednji društveni komunikacijski platformi Slack, kjer poteka splošno obveščanje kakor tudi globalno povezovanje članov glede na različne stroke. Imamo namreč 18 interesnih skupin, ki omogočajo brezmejno povezovanje strokovnjakov (npr. pravniki, kreativci, healthcare, …).

Razveseljivo je dejstvo, da se je že tretjina članov društva VTIS vrnila nazaj v Slovenijo, s seboj pa prinesla dragocene izkušnje in znanje.

Polovica tistih, ki še ostajajo v tujini, razmišlja o vrnitvi v naslednjih petih letih, kar kaže na velik potencial za privabljanje visoko usposobljenih strokovnjakov nazaj v domovino. Med tistimi, ki so se že vrnili, jih večina najde zaposlitev v gospodarstvu.

Anita Šenk, aktivna prostovoljka društva VTIS in vodja interesne skupine #slovenke_po_svetu je delila svojo prostovoljsko izkušnjo v društvu. Temelj delovanja društva VTIS je prostovoljstvo in v letošnjem letu se v društvu aktivno udejstvuje preko 250 predanih prostovoljcev. Prostovoljci imajo ključno vlogo pri uresničevanju osrednje misije društva, ki se osredotoča na povezovanje ambasadorjev globalnega znanja tako v Sloveniji kot tudi v tujini.

S priključitvijo v društvo sem našla ljudi, ki podobno razmišljajo in si postavljajo podobna vprašanja o aktualnih družbenih temah. Sama sem vodja interesne skupine Slovenke po svetu, v okviru katere se trudim vsaka dva meseca organizirati virtualni dogodek na zanimivo temo, ki članice spodbuja k medsebojnemu povezovanju ter osebni rasti. Tudi v naslednjih 10 letih društva VTIS vidim ogromno možnosti za sodelovanje in povezovanje, saj skupaj zmoremo čudovite stvari.
— Anita Šenk, prostovoljka društva VTIS

Infotočka za bodoče in vračajoče se strokovnjake

Društvo VTIS je postalo nepogrešljiva informacijska točka za vse, ki se odpravljajo na študij v tujino ali se vračajo domov ali želijo iz tujine sodelovati z domovino. VTIS pisarna vsak mesec prejme in odgovori na več kot 500 e-poštnih sporočil, povezuje vprašanja z mentorji, člani društva ali partnerskimi organizacijami. S tem aktivno podpira procese izobraževanja in ponovne vključitve slovenskih strokovnjakov v domače okolje, predvsem pa se zaradi podpore društva VTIS nikomur ni več treba počutititi osamljenega, ko odhaja v tujino ali se vrača z novimi pogledi nazaj v Slovenijo.

V 10 letih smo s programom VTIS Mentorstvo povezali kar 285 mentorirancev z VTIS Mentorjev, ki so naši člani in strokovnjaki z različnih področij, pripravljeni pomagati.

Poleg osebnega odziva društvo aktivno komunicira preko spletnih družbenih medijev: Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter. S svojo prisotnostjo na spletnih družbenih omrežjih dosežejo več kot 8000 sledilcev, katerim vsakodnevno zagotavljajo uporabne informacije za bodoče in vračajoče se strokovnjake. 

Naša spletna stran je z 48.000 ogledi odlično obiskana, prav tako aktivno pišemo blog, v katerem dobro brani članki informirajo člane o vseh uporabnih nasvetih pri selitvi, karierni rasti. Še poseben poudarke dajemo na izpostavljanje dobrih praks iz tujine, s katerimi glavne odločevalce opozarjamo na dobre možnosti razvoja v domovini.

Društvo vsakoletno organizira Simpozij slovenskih raziskovalcev in tujine, ker je prepoznalo, da člani, ki so raziskovalci v tujini zares nimajo veliko priložnosti predstaviti svoje znanosti slovenski javnosti in slovenskim univerzam. Z dogodkom smo tudi vzpostavili konstruktivno sodelovanje z Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije. V duhu sodelovanja se tudi dogovarjamo, da bi enkrat na leto za vse člani organizirali dogodek, kjer bi predstavili, kako poteka proces nostrifikacije strokovnih nazivov iz tujine.
— Vesna Makovšek, članica društva VTIS

Platforma za deljenje znanja in povezovanje talentov

Društvo VTIS se lahko pohvali kot najobsežnejša platforma za deljenje znanja, dobrih praks in zaposlovanje talentov iz tujine v Slovenijo. Hkrati društvo povezuje slovenska podjetja s t.im. pobeglimi možgani - strokovnjaki, ki so si svoje znanje pridobivali v tujini, imajo mednarodne izkušnje in vpogled v tuje trge.

Društvo dejavno spodbuja in omogoča sodelovanje med Slovenijo in tujino na področju znanosti in gospodarstva. Prizadevanja so namenjena krepitvi izmenjave znanja ter vzpostavljanju povezav med akademsko sfero, gospodarstvom in mladimi talenti v Sloveniji in po svetu. Preko dogodkov - v lanskem letu so jih organizirali več kot 70 - deljenja zgodb članov preko spletnih družbenih omrežij in slovenskih medijev ter platforme VTIS Connect, je svoje znanje s Slovenijo delilo več kot 1000 Slovencev v tujini. 

Ideja VTIS Connect platforme je povezati strokovnjake, ki so člani društva, z gospodarstveniki, novinarji, univerzami ter drugimi institucijami v Sloveniji za sodelovanja, kot so podajanje komentarjev in informacij na aktualne teme ali sodelovanje na različnih dogodkih - konferencah, simpozijih, okroglih mizah.
— Bojana Selinšek, članica upravnega odbora društva VTIS

Društvo si prizadeva ustvariti mrežo povezav in možnosti za rast in razvoj svojih članov in je odprto za sodelovanje z vsemi organizacijami in institucijami v Sloveniji, ki bi se rade povezale s strokovnjaki v tujini. 

Izrednega pomena je, da zaposlujemo visoko izobražene Slovenke in Slovence, ki so strokovne kompetence in veščine izpopolnjevali v tujini. Privabljanje teh strokovnjakov predstavlja bistveno strategijo za spodbujanje celostnega razvoja znanosti in gospodarske rasti. Z njihovim bogatim znanstvenim in praktičnim znanjem namreč substantivno prispevajo k inovativnosti ter tako krepijo konkurenčno prednost Slovenije na globalni ravni.
— dr. Jure Vajs, vodja strateških programov, Lek, član skupine Sandoz

Preko partnerstev v gospodarstvu in dogodkom VTIS Karierni dnevi društvo z obveščanjem o priložnostih aktivno spodbuja povezovanje z inovativnimi slovenskimi podjetji, kot so Lek d.d, Better, Novartis v Sloveniji, GEN-i in Silicon Gardens. Trenutno je v partnerskih podjetjih, ki so z društvom sodelovala skozi leta, zaposleno že 80 članov, ki so se po izobraževanju v tujini želeli vrniti v Slovenijo. 

Društvu VTIS se zahvaljujem za miselnost odpiranja v slovenskih družbi, ki se je z vašo pomočjo uvejavila, utrdila in dozorela. Hvala tudi vašim lokalnim odborom, ki v marsikatero državo prinesejo svež veter in energijo ter obudijo že uveljavljena izseljenska društva.
— Vesna Humar, državna sekretarka, Urad vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu

Baza podatkov za razumevanje novodobnih izseljencev

Društvo VTIS je postalo ključna baza podatkov, ki zagotavlja informacije o segmentu novodobnih izseljencev. Ustanove, kot so ministrstva, vladni uradi in ostale pristojne službe, se zanašajo na društvo za statistične podatke o novodobnih izseljencih, kar omogoča vpogled in razumevanje specifik in potreb tega naraščajočega segmenta prebivalstva.

Vesna Makovšek, bivša članica upravnega odbora društva VTIS in članica Delovne skupine za zakonodajo, je prispevala svoje vpoglede v zakonodajne vidike kroženja znanja, saj društvo opozarja glavne odločevalce na ključne problematike in zakonske ovire, ki vplivajo na učinkovito kroženje znanja. Skozi leta so pripravili mnoge raziskave in zbirke dobrih praks, ki pomagajo glavnim odločevalcem pri ključnih vprašanjih znanosti in gospodarstva. Publikacije kot “Kako talente privlačijo in zadržujejo globalno atraktivni zaposlovalci?” ter “Ali je internacionalizacija slovenskega šolstva res nedosegljiv cilj” so predstavili na številnih slovenskih konferencah. Mnoga podjetja in ministrstva priporočila in dobre prakse že uporabljajo v svojih strategijah in jih implementirajo.


Za prihodnjih 10 let si želim, da bi Slovenija uspehe društva VTIS prepoznala kot pomembno dodatno vrednost za našo državo. Predvsem, da bi nas uradniki in slovenska javnost prepoznali kot sodržavljane, ki jim ni vseeno za domovino, da bi sprejeli našo drugačnost in oblikovali tudi birokratski aparat, ki ni narejen le za tiste, ki bivajo v Sloveniji. Da mediji ne bi več poročali o begu možganov, temveč pogledali na VTIS-ovce kot na priložnost za Slovenijo, ki s svojimi specifičnimi znanji in izkušnjami na tujih trgih lahko zapolnimo marsikatero vrzel v slovenskem gospodarstvu, znanosti, ... in da bi pogovori z državo iz povezovalno-simbolne in idejne narave zrasli v strateško naravnane pogovore z jasnimi cilji, odgovornostmi in merilniki uspešnosti, kako razvijati potenciale Slovenije. In potem bomo lahko čez deset let vnovič slavilI!
— Kristi Hodak Knobloch, bivša predsednica društva VTIS

V desetih letih delovanja je društvo VTIS preseglo svoje začetke prijateljskih druženj in postalo gonilna sila učinkovitega kroženja znanja ter sprožilo gibanje podobno mislečih, ki v povezovanju med tujino in Slovenijo vidijo ogromen potencial za razvoj naše domovine.

Z vsakim dosežkom se krepi v vlogi največje skupnosti slovenskih strokovnjakov v tujini, ključnega podpornika bodočih in vračajočih se strokovnjakov, obsežne platforme za deljenje znanja ter nepogrešljive baze podatkov za razumevanje dinamike novodobnih izseljencev.

Skozi prihodnost društvo VTIS ostaja zavezano svojemu poslanstvu – spreminjanju bega možganov v eno izjemno potovanje znanja, ki oblikuje prihodnost slovenske družbe.